Vzpomeňme na Mistra rukodělné a umělecké knižní vazby, bývalého člena SČK, který žil a tvořil v Liberci, pana Jiřího Plátka.
„Uměl jsem knížku svázat dřív, než jsem se to učil. V tátově dílně jsem měl svůj stolek, dělal jsem sám knížky, všecko jsem okoukal," vzpomíná na své knihvazačské začátky Jiří Plátek a pokračuje: „Měl jsem krásné klukovství. Knihařinu jsem dělal, protože můj děda založil dílnu, táta v tom pokračoval a já jsem věděl, že mi nezbývá nic jiného, než to po něm převzít. A kromě vázání knih jsem se věnoval i sportu nebo fotografování".
Umělecký knihvazač se narodil v Turnově v rodině knihařů, jeho otec i dědeček pracovali v dílně přímo naproti muzeu. Jiří vystudoval Státní grafickou školu v Praze u profesora Otty Blažka. Knihařskou dílnu jeho otce tehdejší režim znárodnil, a tak se Jiří Plátek přestěhoval do Liberce, kde tvořil. Věnoval se fotografii, dřevořezbě i malbě. Ve své knihařské tvorbě sice navázal na tradiční rodinné řemeslo, současně i hodně experimentoval, jeho tvorba byla vždy originální a vhodně doplnila psané slovo. Jiří Plátek byl i nadšeným lyžařem a horolezcem. Jeho přátelé zahynuli v roce 1970 s československou výpravou na Huascaránu, on byl na výpravu také pozván. Nakonec ale neodjel, a tím si vlastně zachránil život.
(Český rozhlas Liberec autor: Lucie Fürstová, foto Šimon Pikous)
https://www.facebook.com/michael.platek.393