Vyhlášení výsledků TUKV 2022
Gratulujeme vítězům!
Tradice umělecké knižní vazby, která má počátky na přelomu 19. a 20. století, kdy se
formovala hnutí za obnovu knižní kultury vůbec, je v českých zemích velmi
silná. Přes různé periody lze za moderní počátek této soutěžní přehlídky
považovat rok 1973, kdy byla v Třebíči uspořádána výstavka současných
mistrů. Aktivita několika jedinců nakonec vyústila v bohatou kulturní
činnost Společenstva českých knihařů a pravidelně se opakující soutěž Trienále
umělecké knižní vazby. Po létech střídání různých pořadatelských měst a
institucí přichází Trienále v roce 2013 do Plzně, aby zde ve spolupráci se
Západočeským muzeem, navázalo na předchozí soutěžní přehlídky.
Vystavené práce se vyznačují mistrovským zpracováním, invenčním přístupem, objevováním nových materiálů a jejich rolí v knižní vazbě, originálními pracemi v oblasti zvláštních knižních forem a autorských knih s výrazným výtvarným potenciálem. Řada knihařů úzce spolupracovala nebo spolupracuje s předními českými výtvarníky.
Veřejnost bude mít po třech letech unikátní příležitost se seznámit s nejnovějšími pohledy (a samozřejmě realizacemi) na uměleckou knižní vazbu v té formě, kterou prezentují špičkoví mistři uměleckého řemesla.
Že zájem o toto téměř zapomenuté řemeslo neupadá, ukazuje velká účast vystavujících knihařů a zaslaných vazeb, které vznikly v průběhu posledních tří let. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 69 knih/knižních vazeb od 25 autorů.
Slavnostní zahájení výstavy proběhlo v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni dne 23. září od 14.00 hodin. Bylo zahájeno krátkými projevy předsedy Společenstva českých knihařů pana MgA. Ivana Kopáčika a ředitele Západočeského muzea pana Mgr. Jiřího Orny.
Následovalo předání cen vítězným autorům. Cenu Jindřicha Svobody za výjimečně kvalitní kolekci uměleckých knižních vazeb získali manželé Miroslava a Lubomír Krupkovi a pan Jiří Fogl. Cena jim byla udělena za jejich zaslané kolekce knižních vazeb. Cena Vítězslava Prágra za novátorský přínos v designu a konstrukci knihy se uděluje Heleně Klinderové za knižní vazbu na knize J. E. Brabenec/ HAIKU-MA. Cenu Otto Blažka za výborně řemeslně zpracovanou knihu nejlépe odpovídající obsahu získal soubor vazeb doc. Elišky Čabalové a kniha Jennifer Bertoni/ Mrkvová Romance svázaná Pavlou Lukasovou. Cena Jiřího Hadlače za autorskou knihu, knižní objekt byla udělena Daliborovi Nesnídalovi za knihu Strom sta tisíců písmen: výpisy z cestopisu Cesta do Lhasy.
Po vyhlášení výsledků soutěžní přehlídky XVII. Trienále umělecké knižní vazby byla udělena Cena předsedy SČK za celoživotní přínos v oboru umělecká knižní vazba panu Jiřímu Foglovi, dlouholetému členovi Společenstva českých knihařů, který se aktivně podílel na chodu spolku. Svoje díla vystavoval na nespočtu samostatných i kolektivních výstav. Mimo jiné rozměrné vazby je i autorem kopie vazby tzv. ďáblovy bible.
V rámci výstavy trienále je možné zhlédnout výstavku vazeb mistra knihaře Jaroslava Olšáka, zástupce velice silné generace knihařů kolem druhé poloviny 20. století, jednoho z vystavujících na výstavě K66, která významným způsobem oživila tuzemské knihařství. Výjimečná kolekce vazeb zapůjčená ze soukromé sbírky bude k vidění v průběhu konání výstavy soutěžních vazeb TUKV. Myšlenkou této doprovodné výstavy je připomenutí a poohlédnutí se za pracemi vybraných mistrů knihařů z minulých dob, představení jejich výjimečné invence doprovázené mistrným technickým zpracováním struktury vazby a její výzdoby.
Po přípitku se účastníci odebrali do výstavního sálu na prohlídku výstavy v 1. patře. Pro zájemce byla otevřena knihovna muzea s malou výstavkou uměleckých knižních vazeb ze sbírkového fondu knihovny Západočeského muzea v Plzni.
Společná fotografie po vyhlášení výsledků TUKV 2022: (z leva) Ivan Kopáčik- předseda SČK, Jiří Orna- ředitel ZČM a autoři vítězných knižních vazeb P. Lukasová, H. Klinderová, E. Čabalová, M. Krupková, J. Přibíková- předsedkyně hodnotící poroty TUKV 2022, pokračují autoři vazeb L. Krupka a D. Nesnídal.
Cena za celoživotní přínos v oboru umělecká knižní vazba byla udělena mistru knihaři Jiřímu Foglovi.