Mezi knihami/Ivana Vyhnalová

03.12.2022 17:0022.01.2023 17:00 (Europe/Prague)

Loket, Česko


 

Vstup zdarma.

Ivana Vyhnalová (nar. 1968) je zakládající členkou Společenstva českých knihařů. Zabývá se uměleckou knižní vazbou, autorskou knihou, výrobou ručního papíru a dekorativních knižních papírů. Žije a tvoří v Dobřanech, kde v současné době vyučuje výtvarný obor na Základní umělecké škole.

Autorka se školila u plzeňského knihaře Bedřicha Zákosteleckého, loketských knihařů Jana a Jarmily Sobotových a kadaňské knihařky Jany Přibíkové. Měla i možnost přiučit se u předního belgického knihaře Edgara Claese.
 
Výstava Mezi knihami v atriu Městské knihovny Loket představuje na třicet uměleckých knižních vazeb a dvanáct autorských knih Ivany Vyhnalové.
Autorčiny umělecké knižní vazby mají osobitý styl. Užívá mnoho výtvarných a knihařských technik, které se mnohdy potkávají na jedné vazbě. Např.: malbu, moření, plastiku, inkrustaci, aplikaci nebo intarzii. Autorka dokáže vybalancovat výtvarný výraz knihy a skloubit jej s obsahem. Při tvorbě autorských knih používá ručně čerpaný papír, či barví hotové ruční papíry. Knihy přepisuje či tiskne z linorytu. Často si vyrábí vlastní písmena, která ručně otiskuje.
„ Ivana si opravdu hraje, nicméně na profesionální úrovni nabytých znalostí a zkušeností. Svoboda autorských knih je z její práce na první pohled zřejmá. Tyto knihy mají svůj svět. Ve svém existenciálním pojetí jsou tak trochu „Váchalovské“, Eliška Čabalová.
Autorka se pravidelně účastní členských výstav SČK, Trienále umělecké knižní vazby a výstav UVU Plzeň. Její vazby byly součástí skupinových zahraničních výstav, např. v Paříži, Oxfordu či Madridu.
Ivana Vyhnalová je úzce spjata s městem Loket, často zde trávila čas na workshopech Jany a Jarmily Sobotových, účastnila se první členské výstavy SČK na hradě Loket v roce 1999 a loketského plenéru v roce 2006.

Na vernisáži, která se uskuteční 3. prosince od 17 hodin, promluví autorčina dlouholetá přítelkyně a učitelka Jarmila Sobotová, významná Lokeťanka. Zahájení zpříjemní hudební doprovod Jindřicha Morávka. Součástí vernisáže bude neformální prohlídka výstavy s autorčiným komentářem.

Na konci výstavy, 22. ledna 2023 od 14 hodin, proběhne knihařský workshop Ivany Vyhnalové. Knihařka seznámení účastníky s několika možnostmi výroby škrobových papírů, které patří mezi klasické knihařské potahové papíry a jejich výroba lze zvládnout i v domácích podmínkách.

Kde (kliknutím otevřete Google mapu)

Městská knihovna Loket
TGM 1/69
    357 33 Loket
    Česko
+420 352684229
knihovna@mkloket.cz

Kdy

Od 03.12.2022 17:00
Do 22.01.2023 17:00

Organizátor

Městská knihovna Loket
+420 352684229
knihovna@mkloket.cz

Sociální sítě a informace o aktivitě