XXIV. seminář Společenstva českých knihařů-zrušen

Český misál 2015

Převazba a opravy Českého misálu z reedice 2015 jsou zakázky, které se u nás opakují. Jde zejména o poškození kloubu, zborcení původně oblého bloku, utržení desek a poškození listovacích záložek. K opravě této denně používané liturgické knihy přistupujeme s požadavkem pevnosti a trvanlivosti, a to při zachování původního střízlivého grafického návrhu desek. Vzhledem k velké hmotnosti knihy totiž nestačí výměna desek nebo nové zavěšení vypadlého bloku do původních desek.

V příspěvku chceme ukázat způsob odstranění poškozených desek, prstových záložek a hřbetního přelepu z původní průmyslové zavěšené vazby V8 a následný proces úsporného přešití a změny struktury na nasazovanou obchodní knihu s pružným hřbetem v celokoženém nebo kombinovaném provedení, včetně výměny textilních lacetek, kapitálků a nových prstových záložek z Tyveku. Zakázková výtvarná výzdoba desek bude zmíněna jen okrajově. Kniha je strojně zlacena titulem na hřbetě a desce, a to bez štítku, na celistvém pokryvu.

Přednáška v délce cca 60-90 minut s projekcí a s demonstrací rozpracovaných fází pracovního postupu převazby.

Knihařství Stašovi

Marek a Kateřina Stašovi od r. 1992 pracují ve své rukodělné knihařské dílně v Radošovicích, kde se věnují zakázkové knižní vazbě. Kateřina vystudovala SPGŠ Hellichova (restaurování knih) a VŠCHT v Praze (polymery, konzervátorství). Marek vystudoval seismologii, ale od počátku kariéry se věnuje knihařství jako samouk.


Praktické Informace

Datum
10.10.2020 15:15
Délka
1 hodina 30 minut
Umístění
Přednáškový sál