XXIV. seminář Společenstva českých knihařů-zrušen

Výroba a aplikace adhezivních japanových fólií

Adhezivní fólie z japonského papíru jsou praktickou alternativou ke klasickým opravám trhlin papíru, ale také povrchových poškození potahových materiálů včetně usně. Výroba folií není časově náročná ani není potřeba speciální vybavení. Aplikace je snadná, pouze se etanolem zaktivuje lepicí vrstva a přiloží na defekt. Oprava folií je vhodná, když není dostatek času na sušení a lisování opravy, když hrozí vznik nevzhledné skvrny při použití tekutého lepidla i na opravy špatně dostupných míst. Své uplatnění folie najdou při ambulantních opravách, restaurování in situ nebo opravách materiálů s tendencí vzniku skvrn po lepení. Prezentována bude kombinace japonský papír s Klucelem G, ale představeny budou také kombinace s jinými lepidly.

BcA. Romana Andrlová

Vystudovala Institut restaurování a konzervačních technik Litomyšl, o.p.s. Obor restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů.
Pracovala ve Státním oblastním archivu v Zámrsku, ve Státním okresním archivu v Chrudimi a v Muzeu hlavního města Prahy. Nyní pracuje v Národní knihovně České republiky.
Zabývá se restaurováním a konzervováním papírových dokumentů, knižní vazby, pergamenových listin, voskových pečetí a předmětů z vosku.

Praktické Informace

Datum
10.10.2020 14:30
Délka
40 minut
Umístění
Přednáškový sál