Členové společenstva mohou být osloveni nebo mohou organizátorům příspěvek sami nabídnout. Časový limit je 20 minut.
Jiří Fogl: ŽLUTICKÝ KANCIONÁL
Krátký film o délce cca 20 minut pojednává stručně o vzniku originálu této vzácné knihy a současně seznamuje diváka s výrobou novodobé faksimile. Film ukazuje nejen pracovní prostředí knihařské dílny, ale i příkladnou vstřícnost a spolupráci jednotlivých institucí při realizaci jednotlivých postupů a detailů.
Faksimile knihy byla 23. června 2018 slavnostně představena veřejnosti. Při místní pouti byly v budově Muzea k vidění, tři provedení této knihy:Originál kancionálu, z roku 1558, který zapůjčil PNP Praha – (od 1. 1. 2016 Národní kulturní památka), Maketa kancionálu zhotovená Janem Sobotou z Lokte a Faksimile kancionálu z dílny Jiřího Fogla ze Žamberka.Součástí malé oslavy byl křest knihy Dalibora Nesnídala „JAK SE DĚLÁ KANCIONÁL“. Po ukončení oficiálního programu jsme byli pozváni do Ateliéru Dalibora Nesnídala na krátkou, ale o to hezčí a příjemnější návštěvu, kde jsme mohli obdivovat jeho tvůrčí činnosti.
Luboš Černý: Praktické rady pro ražbu a zdobení desek strojem
Luboš Černý uvede jednotlivé způsoby přenesení titulu či grafiky na knižní desku: ražbu folií nebo slepou, reliefní tisk, v hantýrce slepotisk, atd. a promluví o úskalích a užitečných postupech.
Martin Kružík: Lovuoo, Olovuo, o olovu - aneb hrajeme si s písmem
Martin provede posluchače několika užitečnými "vychytávkami" ze své knihařské praxe a možná pozve k experimentování. Záměrem prezentace je zbavit začátečníky strachu a pokročilým vyvrátit některé mýty s použitím ruční sazby (olovo na knihařskou ražbu). Popsán bude nákup, výběr, třídění, použití olova. Zmíní se i o okrajových aspektech, např. : náhrada akcentů, víceřádkový štítek, zlacení bez svěráku, apod.
Marek Staša: Podívejme se na knihaře.cz
Ukázka práce s novým webem, jeho možnosti pro čtenáře, autory a spolupracovníky.