Buďte vítáni v oddíle Otázky a odpovědi o knihařském řemesle!
Toto fórum slouží pro výměnu zkušeností o knihařských postupech, materiálech, technikách výzdoby, apod..
Z kvalitních a obecně platných příspěvků bude postupně vznikat Lexikon knihařství. Pokud tedy máte něco, co si myslíte, že by v něm mělo být uvedeno, vytvořte si prosím, novou otázku a hned na ni odpovězte či nechte odpovědět jiného uživatele.
Pro tuto činnost musíte být přihlášeni na horní liště.. Pokud ještě nemáte účet, zaregistrujte se.
Popis knihy pro výstavu a katalog
Obecně platné zásady pro popis knihy na výstavu, do katalogu nebo soutěže
Při publikaci katalogu jakékoliv výstavy knižních vazeb a při označení exponátů se používají údaje o knize, které předkládá autor vazby. V zájmu jednotného popisu je v SČK preferováno následující pořadí informací a jejich grafické oddělení:
A) Specifikace knihy jako titulu vychází ze současných knihovnických zásad a obsahuje: název, autora/autory textu, autora ilustrací, místo vydání, vydavatele, rok. Informace se čerpají z původního obalu knihy a z tiráže
Příklad:
B) Fyzická specifikace knižní vazby. SČK vychází z pravidel Trienále UKV nastavených předchozími organizátory (1985 Památník národního písemnictví, garant Emil Minář, a 1998 Muzeum Kroměřížska, garant Anežka Fialová) a vydání tištěných katalogů k těmto výstavám. Fyzický popis knihy má následující pořadí a pravidla:
B1) Fyzická stavba knihy a vnější poryv a ostatní materiály:
Příklad 1: ckž-f celokožená vazba na francouzský způsob, modrá teletina (knižní blok s nasazovanými deskami)
Příklad 2: autorská kniha - objekt s dřevěnými deskami na kovových pantech ... (následuje bližší popis stavby knihy a materiálů, který v tomto případě bude volnější)
Příklad 3: variace renesanční knižní vazby, ckž, hlinitými solemi činěná bilá vepřovice
Příklad 4: ckž-b celokožená vazba s hlubokou drážkou, třísločiněná useň, kozina
Příklad 5: cpp, celopapírová vazba, škrobový papír
B2) Použité techniky pro vazbu a výzdobu desek, kapitálky, ořízka:
Příklad 1: šití na ploché vazy, obšívaný kapitálek, stříkaná ořízka, ruční zdobení tlačítky s metalickou a pigmentovou folií
Příklad 2: knižní blok šitý na obšívané kroucené motouzy, ruční slepotisk, leštěná ořízka s použitím plátkového zlata
Příklad 3: zavěšovaná vazba, aplikace japonských barevných papírů, kaligrafie titulu na hřbetě
Příklad 4: koptské šití, na deskách barevná intarzie z koziny
B3) Údaje o pouzdře
Příklad 1: zasouvací resp. kazetové pouzdro, (následuje upřesnění či materiál)
Příklad 2: kniha-objekt ve formě svitku je zasunuta do dřevěného vyřezávaného kruhu z lipového dřeva a opatřena transportní lepenkovou krabicí s papírovým pokryvem
B4) Rozměry knihy v milimetrech v pořadí šířka, výška, tloušťka
Příklad: 235 x 310 x 25 mm
B5) Údaje o vzniku vazby: rok vzniku vazby, autor designu či spoluautor-výtvarník
B6) Je možné přidat doplňující informace k vazbě, ideou návrhu, způsobu vystavení, apod. Tyto informace budou publikovány jen na výslovné přání autora vazby a po konzultaci s organizátorem.
Vaše odpověď
Pokuste se odpovídat jasně. Pokud jste chtěli jen komentovat předchozí odpovědi, použijte tlačítko Komentář, které má charakter faktické připomínky. Svoje odpovědi můžete kdykoliv zrevidovat. - není tedy nutné odpovídat na tu samou otázku dvakrát. Nezapomeňte také ohodnotit odpověď - pomůže to vyhodnotit ty nejužitečnější otázky a odpovědi!
Odběr zpráv o aktivitě
O tomto fóru
Primární struktura je OTÁZKA -> ODPOVĚĎ neboli formulace problému a jeho řešení.
Otázky mohou být jak zcela obecné, jako "Jak svázat knihu?", tak i zcela dílčí, jako "Odlupování písma ze hřbetu kožené vazby" s následujícím popisem použitých materiálů a technologického postupu. Smyslem je společně vytvořit návodný popis jak se váže kniha v prvním případě a najít příčinu a řešení problému s odlupováním v druhém případě. To vše s vírou, že tím řešíme nejen vlastní problém, ale že tím pomáháme i mnoha dalším. Třeba při psaní nějaké publikace, při výuce, při řešení podobného problému a nebo třeba jen inspirací metodou, jakým se problém řešil. Proto rozhodně není zbytečné popsat i problém, jehož řešení již znám.
Z vybraných otázek budeme průběžně vytvářet Lexikon knihařství. Přečíst pravidla
Tato otázka
Přehled
Vytvořeno 16.02.18 11:12 |
Zobrazeno: 2086 x |
Upraveno: 08.03.18 16:56 |
Obsah položek B1 až B6 je rovněž vhodné postupně rozepsat a sjednotit a pokud se toho ujme někdo z kolegů v dalších odpovědích nebo samostatných heslech, lze tyto texty vzájemně propojit klikacími odkazy. Ostatní čtenáři mohou buď slovně komentovat, doplnit nebo jen kliknout na šipku u dané odpovědi a tím jí přidat nebo odebrat hodnotu.