Buďte vítáni v oddíle Otázky a odpovědi o knihařském řemesle!

Toto fórum slouží pro výměnu zkušeností o knihařských postupech, materiálech, technikách výzdoby, apod..
Z kvalitních a obecně platných příspěvků bude postupně vznikat Lexikon knihařství. Pokud tedy máte něco, co si myslíte, že by v něm mělo být uvedeno, vytvořte si prosím, novou otázku a hned na ni odpovězte či nechte odpovědět jiného uživatele.

Pro tuto činnost musíte být přihlášeni na horní liště.. Pokud ještě nemáte účet, zaregistrujte se.

0

Jak impregnovat papír či nanést ochrannou vrstvu

Karel Fiala
09.03.20 15:40 2 379 zobrazení

Dovolte, abych se zeptal, jak na karton nanést impregnaci či ochranou vrstvu, aby byl chráněn proti mastným skvrnám, otěru a dalším. Používám barevný karton, který trpí a chtěl bych, aby byl odolnější. Děkuji


0
Karel Fiala
10.03.20 13:56

Dobrý den a děkuji za odpověď. Pokusím se být přesnější. Sbírám noviny, které paspartuji do pasparty ze strojní lepenky. Na ni jsem doposud lepil polep s natavenou plastovou vrstvou. Bohužel se tento přestal vyrábět. Velikost lepenky je 60 x 90cm. Našel jsem řešení v barevném kartonu, který bych chtěl opatřit ochranou vrstvou. Nejvíce se mi zamlouvá Váš návrh o přelakování. Nevím ale jaký použít lak, v jaké hustotě a zda papír nalakovat předem či až po dokončení pasparty. Děkuji za Vaši trpělivost při zodpovězení na mé laické dotazy. Samozřejmě příjmu další návrhy.0

Marek Staša

--Marek Staša--
Společenstvo českých knihařů, z.s.
https://knihari.cz
3202
| 0 0 0
Bystřice, Česko
--Marek Staša--

Narozen 11.5.1967 v Hradci Králové, v knihařství  samouk, do r. 1996 pedagog, od r. 1992 knihařská živnost společně s manželkou Kateřinou

Vzdělání: gymnázium v Hradci Králové, magisterské studium - geofyzika na MFF UK v Praze 1990, doplňující pedagogické studium na PF UK, knihařsky vyučen u manželky, konzultace a workshopy (SČK, Marta Faimannová, Jan Perůtka, Jiří Fogl a další). V roce 2017 absolvoval tříměsíční pracovní stáž v zakázkovém knihařství v Londýně. Pracuje ve vlastní knihařské dílně s manželkou Kateřinou jako autorská dvojice.

V období 09/2017 - 09/2021 byl předsedou Společenstva českých knihařů

Výstavy a ocenění:


2001 X. trienále umělecké knižní vazby, Kroměříž
2004 XI. trienále umělecké knižní vazby, Brandýs nad Labem, cena Ladislava Hodného
2006 Veletrh Svět knihy, Soutěž Společnosti Sherlocka Holmese, Praha
2007 XII. trienále umělecké knižní vazby, Národní muzeum, Praha – cena Jána Vrtílka
2008 Soutěž UKV o cenu Jiřího Faltuse, Letohrad – 1. místo
2010 XIII. trienále UKV, Brandýs nad Labem
2012 „Máme na to papír aneb s kůží na trh“ - výstava s výtvarníkem B. Šírem, Praha
2013 XIV. trienále umělecké knižní vazby, Plzeň
2014 Ve dvou se to lépe váže,  Městská knihovna Loket
2019 XVI. trienále umělecké knižní vazby, Plzeň – cena Otto Blažka
pravidelná účast na společných výstavách SČK


Marek Staša
09.03.20 19:19

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není jasné, na co karton používáte a pro které jeho vlastnosti. Ochranou, kterou požadujete, se obvykle změní povrch papíru a to nemusí být žádoucí.

  • proti vlhkosti lze papír chránit včelím voskem, roztokem parafínu nebo nějakou voskovou emulzí typu Bistrol

  • proti mastnotě lze papír chránit přelakováním

  • proti otěru se na papírovém pokryvu knih používá např. laminační folie

  • v hobby obchodech jsou k mání impregnace na papír, které používají třeba tvůrci origami. Tyto impregnace ale nikdy nejsou stoprocentní a mohou měnit barevnost.

Po upřesnění otázky:

Noviny se obvykle archivují jako vázané svazky, tam je ochrana zajištěna deskou knihy.

Předpokládám, že chcete své noviny vystavit v paspartě jako obraz a jde Vám o omyvatelnost pasparty. Lakování je možné, ale pracné a náročné na čistotu. Lze použít i jakýkoliv bezbarvý lak pro použití na dřevo.

Osobně bych omyvatelnou paspartu řešil spíše kašírováním - polepením omyvatelným knihařským materiálem (vinyl, akryl, plátno, atd.). Dodává např. vosszadovice.cz. Karton se polepí z lícové strany potahovým materiálem a z rubu obyčejným papírem. Pokud si netroufáte sám, každý knihař Vám polotovar vyrobí do zásoby. Doporučuji se osobně zastavit u knihaře a materiály si prohlédnout.


Vaše odpověď

Pokuste se odpovídat jasně. Pokud jste chtěli jen komentovat předchozí odpovědi, použijte tlačítko Komentář, které má charakter faktické připomínky. Svoje odpovědi můžete kdykoliv zrevidovat. - není tedy nutné odpovídat na tu samou otázku dvakrát. Nezapomeňte také ohodnotit odpověď - pomůže to vyhodnotit ty nejužitečnější otázky a odpovědi!

Odběr zpráv o aktivitě

O tomto fóru

Toto fórum slouží jako místo pro výměnu znalostí a zkušeností ohledně knihařského řemesla.
 
Primární struktura je OTÁZKA -> ODPOVĚĎ neboli formulace problému a jeho řešení.

Otázky mohou být jak zcela obecné, jako "Jak svázat knihu?", tak i zcela dílčí, jako "Odlupování písma ze hřbetu kožené vazby" s následujícím popisem použitých materiálů a technologického postupu. Smyslem je společně vytvořit návodný popis jak se váže kniha v prvním případě a najít příčinu a řešení problému s odlupováním v druhém případě. To vše s vírou, že tím řešíme nejen vlastní problém, ale že tím pomáháme i mnoha dalším. Třeba při psaní nějaké publikace, při výuce, při řešení podobného problému a nebo třeba jen inspirací metodou, jakým se problém řešil. Proto rozhodně není zbytečné popsat i problém, jehož řešení již znám.

Z vybraných otázek budeme průběžně vytvářet Lexikon knihařství.
Přečíst pravidla

Tato otázka

3 Odběratel(é)

Přehled

Vytvořeno 09.03.20 15:40
Zobrazeno: 2379 x
Upraveno: 10.03.20 13:56