Buďte vítáni v oddíle Otázky a odpovědi o knihařském řemesle!

Toto fórum slouží pro výměnu zkušeností o knihařských postupech, materiálech, technikách výzdoby, apod..
Z kvalitních a obecně platných příspěvků bude postupně vznikat Lexikon knihařství. Pokud tedy máte něco, co si myslíte, že by v něm mělo být uvedeno, vytvořte si prosím, novou otázku a hned na ni odpovězte či nechte odpovědět jiného uživatele.

Pro tuto činnost musíte být přihlášeni na horní liště.. Pokud ještě nemáte účet, zaregistrujte se.

0

Jak impregnovat papír či nanést ochrannou vrstvu

Karel Fiala
09.03.20 15:40 1 298 zobrazení

Dovolte, abych se zeptal, jak na karton nanést impregnaci či ochranou vrstvu, aby byl chráněn proti mastným skvrnám, otěru a dalším. Používám barevný karton, který trpí a chtěl bych, aby byl odolnější. Děkuji


0
Karel Fiala
10.03.20 13:56

Dobrý den a děkuji za odpověď. Pokusím se být přesnější. Sbírám noviny, které paspartuji do pasparty ze strojní lepenky. Na ni jsem doposud lepil polep s natavenou plastovou vrstvou. Bohužel se tento přestal vyrábět. Velikost lepenky je 60 x 90cm. Našel jsem řešení v barevném kartonu, který bych chtěl opatřit ochranou vrstvou. Nejvíce se mi zamlouvá Váš návrh o přelakování. Nevím ale jaký použít lak, v jaké hustotě a zda papír nalakovat předem či až po dokončení pasparty. Děkuji za Vaši trpělivost při zodpovězení na mé laické dotazy. Samozřejmě příjmu další návrhy.0

Marek Staša

--Marek Staša--
Společenstvo českých knihařů, z.s.
https://knihari.cz
3169
| 0 0 0
Bystřice, Česko
--Marek Staša--

Narozen 11.5.1967 v Hradci Králové, v knihařství  samouk, do r. 1996 pedagog, od r. 1992 knihařská živnost společně s manželkou Kateřinou

Vzdělání: gymnázium v Hradci Králové, magisterské studium - geofyzika na MFF UK v Praze 1990, doplňující pedagogické studium na PF UK, knihařsky vyučen u manželky, konzultace a workshopy (SČK, Marta Faimannová, Jan Perůtka, Jiří Fogl a další). V roce 2017 absolvoval tříměsíční pracovní stáž v zakázkovém knihařství v Londýně. Pracuje ve vlastní knihařské dílně s manželkou Kateřinou jako autorská dvojice.

V období 09/2017 - 09/2021 byl předsedou Společenstva českých knihařů

Výstavy a ocenění:

2006 Veletrh Svět knihy, Soutěž Společnosti Sherlocka Holmese, Praha
2007 XII. trienále umělecké knižní vazby, Národní muzeum, Praha – cena Jána Vrtílka
2008 Soutěž UKV o cenu Jiřího Faltuse, Letohrad – 1. místo
2010 XIII. trienále UKV, Brandýs nad Labem
2012 „Máme na to papír aneb s kůží na trh“ - výstava s výtvarníkem B. Šírem, Praha
2013 XIV. trienále umělecké knižní vazby, Plzeň
2014 Ve dvou se to lépe váže,  Městská knihovna Loket
2019 XVI. trienále umělecké knižní vazby, Plzeň – cena Otto Blažka
pravidelná účast na společných výstavách SČK


Marek Staša
09.03.20 19:19

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není jasné, na co karton používáte a pro které jeho vlastnosti. Ochranou, kterou požadujete, se obvykle změní povrch papíru a to nemusí být žádoucí.

  • proti vlhkosti lze papír chránit včelím voskem, roztokem parafínu nebo nějakou voskovou emulzí typu Bistrol

  • proti mastnotě lze papír chránit přelakováním

  • proti otěru se na papírovém pokryvu knih používá např. laminační folie

  • v hobby obchodech jsou k mání impregnace na papír, které používají třeba tvůrci origami. Tyto impregnace ale nikdy nejsou stoprocentní a mohou měnit barevnost.

Po upřesnění otázky:

Noviny se obvykle archivují jako vázané svazky, tam je ochrana zajištěna deskou knihy.

Předpokládám, že chcete své noviny vystavit v paspartě jako obraz a jde Vám o omyvatelnost pasparty. Lakování je možné, ale pracné a náročné na čistotu. Lze použít i jakýkoliv bezbarvý lak pro použití na dřevo.

Osobně bych omyvatelnou paspartu řešil spíše kašírováním - polepením omyvatelným knihařským materiálem (vinyl, akryl, plátno, atd.). Dodává např. vosszadovice.cz. Karton se polepí z lícové strany potahovým materiálem a z rubu obyčejným papírem. Pokud si netroufáte sám, každý knihař Vám polotovar vyrobí do zásoby. Doporučuji se osobně zastavit u knihaře a materiály si prohlédnout.


Vaše odpověď

Pokuste se odpovídat jasně. Pokud jste chtěli jen komentovat předchozí odpovědi, použijte tlačítko Komentář, které má charakter faktické připomínky. Svoje odpovědi můžete kdykoliv zrevidovat. - není tedy nutné odpovídat na tu samou otázku dvakrát. Nezapomeňte také ohodnotit odpověď - pomůže to vyhodnotit ty nejužitečnější otázky a odpovědi!

Odběr zpráv o aktivitě

O tomto fóru

Toto fórum slouží jako místo pro výměnu znalostí a zkušeností ohledně knihařského řemesla.
 
Primární struktura je OTÁZKA -> ODPOVĚĎ neboli formulace problému a jeho řešení.

Otázky mohou být jak zcela obecné, jako "Jak svázat knihu?", tak i zcela dílčí, jako "Odlupování písma ze hřbetu kožené vazby" s následujícím popisem použitých materiálů a technologického postupu. Smyslem je společně vytvořit návodný popis jak se váže kniha v prvním případě a najít příčinu a řešení problému s odlupováním v druhém případě. To vše s vírou, že tím řešíme nejen vlastní problém, ale že tím pomáháme i mnoha dalším. Třeba při psaní nějaké publikace, při výuce, při řešení podobného problému a nebo třeba jen inspirací metodou, jakým se problém řešil. Proto rozhodně není zbytečné popsat i problém, jehož řešení již znám.

Z vybraných otázek budeme průběžně vytvářet Lexikon knihařství.
Přečíst pravidla

Tato otázka

3 Odběratel(é)

Přehled

Vytvořeno 09.03.20 15:40
Zobrazeno: 1298 x
Upraveno: 10.03.20 13:56