Buďte vítáni v oddíle Otázky a odpovědi o knihařském řemesle!

Toto fórum slouží pro výměnu zkušeností o knihařských postupech, materiálech, technikách výzdoby, apod..
Z kvalitních a obecně platných příspěvků bude postupně vznikat Lexikon knihařství. Pokud tedy máte něco, co si myslíte, že by v něm mělo být uvedeno, vytvořte si prosím, novou otázku a hned na ni odpovězte či nechte odpovědět jiného uživatele.

Pro tuto činnost musíte být přihlášeni na horní liště.. Pokud ještě nemáte účet, zaregistrujte se.

3

Lepení látky na knihařskou lepenku

Alena Kuřítková
31.01.18 10:01 3 373 zobrazení

 Měla bych na Vás odborný dotaz. Jsem začátečník a zabývám se ruční výrobou fotoalb. Na knihařskou lepenku lepím vždy látku, ať už knihařské plátno nebo klasickou bavlněnou dekorativní látku, používám lepidlo Duvilax BD 20. Bohužel se mi stává, že lepidlo místy přes látku prosakuje a dělá nevzhledné mapy. Přitom by mělo být transparentní. Pokud tam dám lepidla méně, rychle to zasychá a ani se lepenka s látkou dobře nepřilepí, pokud je ho zase více, dělá místy již zmiňované mapy. Nevíte, kde bych mohla dělat chybu, nebo jak těmto mapám zabránit ? Látku dávám vždy přímo na lepenku. Nebo by měla ještě mezi lepenku a látku přijít nějaká vrstva, případně jaká ? 

 Alena 


0

Marek Staša

--Marek Staša--
Společenstvo českých knihařů, z.s.
https://knihari.cz
3158
| 0 0 0
Bystřice, Česko
--Marek Staša--

Narozen 11.5.1967 v Hradci Králové, v knihařství  samouk, do r. 1996 pedagog, od r. 1992 knihařská živnost společně s manželkou Kateřinou

Vzdělání: gymnázium v Hradci Králové, magisterské studium - geofyzika na MFF UK v Praze 1990, doplňující pedagogické studium na PF UK, knihařsky vyučen u manželky, konzultace a workshopy (SČK, Marta Faimannová, Jan Perůtka, Jiří Fogl a další). V roce 2017 absolvoval tříměsíční pracovní stáž v zakázkovém knihařství v Londýně. Pracuje ve vlastní knihařské dílně s manželkou Kateřinou jako autorská dvojice.

V období 09/2017 - 09/2021 byl předsedou Společenstva českých knihařů

Výstavy a ocenění:

2006 Veletrh Svět knihy, Soutěž Společnosti Sherlocka Holmese, Praha
2007 XII. trienále umělecké knižní vazby, Národní muzeum, Praha – cena Jána Vrtílka
2008 Soutěž UKV o cenu Jiřího Faltuse, Letohrad – 1. místo
2010 XIII. trienále UKV, Brandýs nad Labem
2012 „Máme na to papír aneb s kůží na trh“ - výstava s výtvarníkem B. Šírem, Praha
2013 XIV. trienále umělecké knižní vazby, Plzeň
2014 Ve dvou se to lépe váže,  Městská knihovna Loket
2019 XVI. trienále umělecké knižní vazby, Plzeň – cena Otto Blažka
pravidelná účast na společných výstavách SČK


Marek Staša
01.02.18 10:35

Dobrý den,

knihařské plátno je z výroby škrobené nebo podlepené papírem. Při dostatečně rychlé práci štětcem či válečkem neprosakuje.

Jiné textilie obsahují póry a prosakují. Lze je před vlastním potahováním připravit tak jako knihařské plátno. Řidším škrobem namazat tenký papír, nechat provlhnout a srovnat, potáhnout s ním látku z rubové strany a pod prknem usušit.  Poté teprve potahovat desky.

Knihaři s oblibou používají tzv. mix, tj. PVA lepidlo (např. BD20) naředěné a homogenizované buď škrobem nebo mazem RP16 (vyrábí AMYLON.CZ) do vláčné konzistence. Nejlépe vyzkoušejte sama nebo navštivte kolegy. Výhodou této směsi je delší doba, po kterou můžete s pokryvovým materiálem pracovat, aniž by vám oschnul či tvořil skvrny, dobře lepidlo rozetřít a případně ještě s deskou po naložení pohnout. Vaše odpověď

Pokuste se odpovídat jasně. Pokud jste chtěli jen komentovat předchozí odpovědi, použijte tlačítko Komentář, které má charakter faktické připomínky. Svoje odpovědi můžete kdykoliv zrevidovat. - není tedy nutné odpovídat na tu samou otázku dvakrát. Nezapomeňte také ohodnotit odpověď - pomůže to vyhodnotit ty nejužitečnější otázky a odpovědi!

Odběr zpráv o aktivitě

O tomto fóru

Toto fórum slouží jako místo pro výměnu znalostí a zkušeností ohledně knihařského řemesla.
 
Primární struktura je OTÁZKA -> ODPOVĚĎ neboli formulace problému a jeho řešení.

Otázky mohou být jak zcela obecné, jako "Jak svázat knihu?", tak i zcela dílčí, jako "Odlupování písma ze hřbetu kožené vazby" s následujícím popisem použitých materiálů a technologického postupu. Smyslem je společně vytvořit návodný popis jak se váže kniha v prvním případě a najít příčinu a řešení problému s odlupováním v druhém případě. To vše s vírou, že tím řešíme nejen vlastní problém, ale že tím pomáháme i mnoha dalším. Třeba při psaní nějaké publikace, při výuce, při řešení podobného problému a nebo třeba jen inspirací metodou, jakým se problém řešil. Proto rozhodně není zbytečné popsat i problém, jehož řešení již znám.

Z vybraných otázek budeme průběžně vytvářet Lexikon knihařství.
Přečíst pravidla

Tato otázka

2 Odběratel(é)

Přehled

Vytvořeno 31.01.18 10:01
Zobrazeno: 3373 x
Upraveno: 08.03.18 16:56